Wieloryby na Teneryfie

; Dodane do: Apartament/mieszkanie na Teneryfie, Dom na Teneryfie, Nieruchomości na Teneryfie, Willa na Teneryfie, Ziemia na Teneryfie

Każdy zakup nieruchomości na Teneryfie podlega hiszpańskim przepisom prawnym. Większość nieruchomości na Teneryfie jest sprzedawanych za pośrednictwem agencji nieruchomości. Na Teneryfie prowizję agencji nieruchomości pokrywa sprzedający, kupujący nie ponosi żadnych kosztów związanych z pracą agencji.

Pierwszym krokiem jest określenie budżetu, który chcemy przeznaczyć na kupno nieruchomości i znalezienie odpowiedniej agencji nieruchomości (takiej, która ma swoje biuro, istnieje na rynku od wielu lat i cieszy się dobrą opinią). Kompetentna agencja z pewnością ułatwia znalezienie nieruchomości, która spełni wymagania i oczekiwania klienta i upraszcza każdy etap zakupu nieruchomości na Teneryfie.

Jeśli klient znajdzie odpowiednią nieruchomość i podejmie decyzję o kupnie, będzie musiał wpłacić depozyt w wysokości od 5 do 10% ceny nieruchomości. W tym momencie najlepiej również zacząć korzystać z usług prawnika. Kompetentne agencje nieruchomości dbają o to, żeby cały proces kupna-sprzedaży nieruchomości przebiegał zgodnie z prawem, ale nigdy nie zaszkodzi skorzystać z usług niezależnego prawnika, który będzie miał na uwadze przede wszystkim dobro swojego klienta. Klient, któremu agencja nieruchomości odradza korzystanie z usług niezależnego prawnika, powinien zakończyć współpracę z taką agencją i nie korzystać z jej usług i porad.

Koszt usług prawnika to ok. 1500 euro, a będzie on dbał o to, żeby cała transakcja przebiegała zgodnie z prawem i interesem klienta kupującego nieruchomość. Prawnik zagwarantuje również bezpieczeństwo depozytu klienta (w razie potrzeby nie będzie problemu z jego zwrotem). Prawnik po zamknięciu transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości zajmuje się wszystkimi formalnościami, w tym przepisaniem księgi wieczystej i rachunków za media na nowego właściciela.

Po wpłacie depozytu prawnik lub agencja nieruchomości wystąpią do urzędu o ‘Nota Simple’. Jest to dokument określający czy dana nieruchomość nie jest zadłużona, czy właściciel nie zalega z opłatami podatku za nieruchomość, opłatami za media i czy nie ma zaciągniętych pożyczek pod zastaw tej nieruchomości. Ten etap jest bardzo ważny, gdyż zgodnie z hiszpańskim prawem, każdy kto kupuje w tym kraju nieruchomość, kupuje również wszelkie spoczywające na niej zobowiązania finansowe.

Jeśli wyżej wspomniany dokument poświadczy, że nieruchomość nie jest obciążona żadnymi zobowiązaniami finansowymi, wtedy prawnik lub agencja nieruchomości przygotowują umowę kupna-sprzedaży ‘compraventa’, która musi być podpisana przez sprzedającego i kupującego. Podpisuje się umowę w języku hiszpańskim, ale agencja powinna zapewnić również tłumaczenie w języku polskim. Jeśli klient nie jest pewien co podpisuje, to nie powinien tego podpisywać. Umowa ta jest bardzo ważna, gdyż będzie określała wszelkie szczegóły transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Po podpisaniu tej umowy, jeśli klient nie dopełni warunków transakcji ustalonych w umowie, może stracić swój depozyt.

Na tym etapie lub nawet wcześniej kupujący nieruchomość powinien założyć konto w banku na Teneryfie oraz wyrobić sobie NIE czyli numer identyfikacji obcokrajowca. Wszelkie formalności powinna klientowi pomóc załatwić agencja nieruchomości (bezpłatnie).

Ostatnim etapem jest podpisanie umowy u notariusza. Notariusz również sprawdza i zatwierdza wszystkie punkty umowy kupna-sprzedaży i wszelkie kwestie formalno-prawne. Po podpisaniu umowy u notariusza klient staje się oficjalnie właścicielem nieruchomości na Teneryfie.

Dodatkowe koszty związane z kupnem nieruchomości to:
Podatek od kupna nieruchomości, który wynosi 6,5%
Notariusz i koszt rejestracji nieruchomości na nowego właściciela to ok. 2000 euro
Prawnik (jeśli klient korzysta z jego usług), który będzie nadzorował cala transakcje i przepisze wszelkie rachunki za media na nazwisko nowego właściciela to ok. 1500 euro
Można przyjąć, że wszystkie powyższe koszty wyniosą ok. 8% ceny nieruchomości.

Koszty związane z utrzymaniem nieruchomości po jej zakupie to:
Czynsz jeśli jest się właścicielem apartamentu/mieszkania
Opłata za wywóz śmieci
Opłata za media
Raz w roku podatek od nieruchomości

Wszystkich zainteresowanych kupnem nieruchomości na Teneryfie proszę o kontakt. Zachęcam również do przeglądania ofert nieruchomości na sprzedaż na naszej stronie www.nieruchomoscinateneryfie.pl

Tags: