San Eugenio na Teneryfie

; Dodane do: Teneryfa atrakcje

Jestem Kanaryjczykiem - ozdoba ceramiczna

Jestem Kanaryjczykiem – ozdoba ceramiczna

Jutro (30 maja) obchodzimy Dzień Wysp Kanaryjskich czyli Dia de Canarias. Jest to Święto państwowe ustanowione dla uczczenia rocznicy pierwszej sesji autonomicznego parlamentu kanaryjskiego, która odbyła się 30 maja 1983 roku. W tym dniu świętuje się również kulturę Wysp Kanaryjskich. A skoro ta ostatnia nie jest wielce bogata to w tym dniu celebruje się przede wszystkim ludzi pochodzących z Wysp Kanaryjskich – Canarios.

Kanaryjczycy są bardzo dumni ze swojego miejsca urodzenia, kochają je i uwielbiają to podkreślać na każdym kroku. Ja i Andrzej nie możemy mówić o sobie, że jesteśmy Canarios, ale nasz syn, który się tu urodził jest już w pełni Kanaryjczykiem:) Wiktor w tamtym roku przyniósł z przedszkola ozdobę ceramiczną zrobioną właśnie z okazji tego święta, na której odbita jest jego rączka, a na górze widniej napis: ‘Jestem Kanaryjczykiem’ (zdjęcie u góry). Ozdoba jest bardzo ładna i bardzo się cieszę, że robią tak fajne rzeczy w przedszkolu, ale przyznaje, że jak ją zobaczyłam to dotarło do mnie, że mój syn jest nie tylko Polakiem, ale także Kanaryjczykiem;)

Targ w Los Cristianos

Targ w Los Cristianos

Przygotowania do obchodów tego święta zaczynają się sporo wcześniej i już od połowy maja organizowane są różne imprezy i targi, na których można podpatrzeć tutejsze rękodzieło, posłuchać kanaryjskich piosenek ludowych i kupić tutejsze sosy mojo, miód, wino, likiery czy sery kozie. W oknach już od jakiegoś czasu widać kanaryjskie flagi.

Dziś wieczorem w wielu domach, restauracjach i barach organizowane będą imprezy. Zarówno dziś jak i jutro Kanaryjczycy będą robić to to co mają opanowane do perfekcji, a mianowicie będą się bawić, świętować i cieszyć się każdą chwilą.

Kanaryjskie sosy mojo

Kanaryjskie sosy mojo

U Wiktora w przedszkolu od rana trwa fiesta. Ulica przy szkole jest zamknięta i już z daleka słychać gwizki. Dzieci przyszły dziś w tradycyjnych strojach kanaryjskich lub co najmniej odświętnie ubrane:) Na obiad będą typowe dania kanaryjskie a na deser oczywiście banany. Każdy kto widział w jaki sposób świętują Canarios wie, że jest to niesamowicie radosne i fajne:)

A każdy kto chce świętować Dzień Wysp Kanaryjskich z Polakami mieszkającymi na Teneryfie może się jutro wybrać na piknik organizowany przez stowarzyszenie polsko-kanaryjskie ‘Arka’: http://www.arkacanarias.org/pl/?post/2012/05/16/Piknik-majowy-30-maja%3B-sroda%3B-Monte-de-los-Frailes

Wina z Teneryfy

Wina z Teneryfy

Wszystkim Kanaryjczykom i Polakom mieszkającym czy akurat przebywającym na Canarias życzę udanej zabawy i dziś i jutro!

Tags: