Zachod Slonca

; Dodane do: Książki, Mój dom na Teneryfie

Christos Tsiolkas The Slap (Klaps)

Christos Tsiolkas The Slap (Klaps)

Przeczytałam ostatnio książkę australijskiego pisarza Christosa Tsiolkasa pt. ‘The Slap’. Książka jest bardzo ciekawa i w polskim tłumaczeniu ma się ukazać jeszcze w tym roku. Nie czytałam żadnych innych książek tego autora. Chętnie jednak sięgnę po inne utwory Tsiolkasa (m.in. po ‘Martwą Europę’), przede wszystkim dlatego, że jego styl pisania to bardzo dobra, ciekawa, współczesna literatura.

Akcja książki ‘Klaps’ rozpoczyna się w willi na przedmieściach Melbourne, gdzie kilka osób spotyka się na grillu. Jeden z gości wymierza klapsa cudzemu, bezstresowo wychowywanemu, dziecku. Ten pozornie nieznaczący, a jednak znaczący we współczesnym świecie bardzo wiele, gest odbija się rykoszetem w życiu uczestników przyjęcia i wpływa na ich dalsze życie.

Wszyscy główni bohaterowie powieści muszą skonfrontować się z własnymi z życiowymi wyborami. Muszą określić się wobec samych siebie, własnej rodziny, przyjaciół czy grupy etnicznej. Powieść skupia się na życiu w współczesnej, wielokulturowej rodziny XXI wieku. Tsiolkas, często w bardzo naturalistyczny sposób, opisuje przeróżne ludzkie słabości, nałogi i dylematy.

„Klaps” to niepokojąca opowieść o dorastaniu, rodzinie, miłości, seksie i małżeństwie, o rodzicielstwie i dzieciach. Opowieść bardzo ciekawa i intensywna, pełna namiętności i sprzecznych przekonań. Książka Tsiolkasa to wnikliwa powieść o naturze lojalności, moralności i szczęścia, o życiowych kompromisach i prawdzie.

Dla mnie ta książka była bardzo ciekawa również dlatego, że sama mieszkam w miejscu, które swoim domem nazywa tak wiele ludzi różnych narodowości i o przeróżnych korzeniach etnicznych i kulturowych.

Polecam. Przyjemnej lektury!

Tags: